نمایشگاه اوراسیا

13 تا 16 آذر 1402 / 7-4 ,December 2023

 

نمایشگاه

دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا

“نمایشگاه اختصاصی اوراسیا، یک رویداد بزرگ و ارزشمند تجاری، اقتصادی، بازرگانی برای کشور در سال ۱۴۰۲ محسوب میشود.

دومین نمایشگاه اختصاصی کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا با حضور آقای عباس علی آبادی وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان، آندری اسلپنف وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا، همچنین جانشین وزیر صنعت وتجارت روسیه، معاون وزیر اقتصاد و همگرایی ارمنستان، معاون وزیر تجارت و سرمایه گذاری عمان، معاون اتحادیه کارآفرینان و صنعتگران روسیه، رییس شورای تجاری روسیه و ایران، رییس اتحادیه کارآفرینان قرقیزستان، رییس مرکز صادرات روسیه در ایران، معاون گمرک روسیه و نماینده کوریدور شمال به جنوب روسیه، نمایندگان جمهوری تاتارستان-ولگاگراد، مقامات عالی رتبه اقتصادی وتجاری، سفرای کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، همراهی جمعی از تجار بازرگانان، صنعتگران و تلاشگران عرصه اقتصاد داخل و خارج از کشور به همت “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” در فضایی حدود ۹۰۰۰ متر مربع در محل نمایشگاه بین المللی تهران ۱۳تا۱۶ آذر ۱۴۰۲ بر گزار شد.
بالغ بر یکصد شرکت در زمینه های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، محصولات کشاورزی، مواد غذایی، خودرو و ماشین آلات، صنایع مختلف، مجموعه های دانش بنیان، … در قالب هشت هزار متر مربع فضای نمایشگاهی اختصاصی برای شرکتهای داخلی و هزار متر مربع فضای اختصاصی برای شرکتهای خارجی، جدیدترین دستاوردهای خود را در زمینه های تولیدی، تجاری، بازرگانی و صادرات در طول برگزاری چهار روز نمایشگاه ارائه کردند.

*
وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا که به همت “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” برپا شد، ضمن اشاره به اهمیت برگزاری این نمایشگاه در توسعه روز افزون اهداف تجاری، اقتصادی و صنعتی میان کشورهای منطقه گفت: این فرصت صرفا برای بازدید از یک نمایشگاه نیست؛ بلکه یک رویداد بزرگ برای برقراری ارتباط عمیق و ریشه دار بین صنایع ایران و صنایع کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا محسوب میشود که در قالب یک نمایشگاه برنامه ریزی شده است تا بدین ترتیب بازرگانان وتجار کشورها با یکدیگر تعاملات اقتصادی و تجاری خود را عمیق تر کنند.
وی ضمن تقدیر بابت برگزاری دومین نمایشگاه اوراسیا، گفت: این یک فرصت ارزشمند برای شناختن بیشتر و بهتر ظرفیتهای طرفین است، ولی یک نمایشگاه کافی نیست و باید نمایشگاه های متعددی در این راستا برگزار شود.
عباس علی آبادی، افزود: چند سال پیش با رویداد نخست که امضا موافقتنامه تجارت ترجیحی بود، رشد خیلی خوبی داشتیم و همکاری های تجاری ما دو برابر افزایش پیدا کرد ولی فکر میکنم با امضا موافقتنامه تجارت آزاد در آینده نزدیک در روسیه، این روند همکاری ها بهبود بیشتری خواهد یافت.
وزیر صمت با اشاره به بازار بزرگی که حدود چهارصد میلیون نفر از مردم منطقه را پوشش خواهد داد، گفت: این چنین شرایط فرصت خوبی برای همه تجار، بازرگانان و صنعتگران خواهد بود.
وی افزود: بخش خصوصی در تعاملات بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ شرکتهای خارجی میتوانند در پروژه های مختلف صنعتی، معدنی ، عمرانی، نفت، گاز، و پتروشیمی در بخش های علمی و فناوری با شرکتهای ایرانی بطور مشترک سرمایه گذاری کنند که البته در این مسیر همکاری اتاق مشترک بازرگانی کشورها بایکدیگر و همچنین برگزاری نمایشگاه ها، تبادل هیات های تجاری و مشارکتهای چند جانبه میتواند به ارتباطات اثر گذار و موفق بخش خصوصی کشورها منجر شود.
وزیر صمت، گفت: لغو روادیدتجاری، حل مشکلات حمل و نقل، ایجاد خطوط ارتباطی نزدیک میان شرکتها، استفاده از پول و ارز ملی کشورها همچنین برطرف کردن موانع نقل و انتقالات مالی، ایجاد ساز و کارهای تهاتر و سایر سیاستگذاری های مرتبط بخشی از مهمترین اقدامات کاربردی و اثر گذار در توسعه اهداف و برنامه ها خواهد بود.

**
در این راستا “آندری اسلپنف” وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و هیات همراه در کنار وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان، ضمن حضور در مراسم افتتاحیه و بازدید از بخشهای مختلف نمایشگاه اوراسیا، به خبرنگار اختصاصی “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن”، گفت: در حال حاضر روی چند نوع تفاهم نامه در حال کار و بررسی هستیم تا زیر ساختها را بین کشورهای عضو تقویت کنیم.
وی با بیان اینکه در بازدید از نمایشگاه مشاهده کردیم همه سالنها با حضور پر رونق و جمعیت خیلی زیادی از شرکتهای مختلف و مراجعان و بازدید کنندگان مواجه بود، افزود: ما طی چند سال اخیر موفق شدیم تبادل کالایی را بین کشورهای عضو و هدف، دو برابر کنیم و تلاش خواهیم کرد تا همین روند افزایشی را ادامه دهیم.
اسلپنف گفت: در زمینه دیجیتالی شدن سیستم های حمل و نقل با رعایت استقلال کشورهای عضو در تلاش هستیم تا سرعت و حجم مبادلات افزایش بیشتری پیدا کند.

*
نشست های تخصصی و چند جانبه در ابعاد مختلف، بخشی از مهمترین ویژگی ها در حاشیه دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در روزهای ۱۳تا۱۵ آذر ۱۴۰۲ بود.
نشست “توسعه روابط اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا- سازمان همکاریهای شانگهای و کشورهای عربی” در حاشیه دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا با حضور پرشور مسئولان ذیربط و نمایندگانی از کشورهای عضو، میهمانان داخلی و خارجی، دوشنبه ۱۳ آذر همزمان با روز نخست نمایشگاه برگزارشد.
طی این نشست که به ریاست معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنائی معاونت اول
ریاست جمهوری اسلامی ایران، همچنین آقای اسلپنف وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا، عصر روز نخست نمایشگاه برپا شد، حاضران ضمن بیان فرصتها و چالشهای موجود برای تعمیق هرچه بیشتر و سریعتر روابط فی ما بین تاکید و تصریح کردند.
طی این نشست گرم و صمیمی، آقایان پیمان پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی، صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران، شپاک معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه، معاون وزیراقتصاد ارمنستان، معاون بازرگانی صنایع و سرمایه گذاری کشور عمان، دانیال ایبرایف رئیس اتحادیه کارآفرینان و صنعتگران قرقیزستان، معاون پارک فناوری سنگ بزرگ بلاروس، خسرو حسن بیکف نماینده مرکز توسعه صادرات روسیه در ایران، لئونید لوژچکو رییس شواری تجاری روسیه و ایران(نماینده تاتارستان )معاون وزیر صنعت وتجارت(نماینده ازبکستان )رایزن بازرگان، همچنین معاون بانک VTB نماینده ازبر بانک، مدیرعامل میربیزینس بانک، معاون اتاق بازرگانی فدراسیون روسیه، آقای سرگی کراسیلنکف معاون اتحادیه کارآفرینان و صنعتگران روسیه
مدیر عامل منطقه آزاد لوتوس، نمایندگانی از خودروسازی لادا و شرکت کاماز روسیه، ریاست اتاق مشترک ایران و روسیه، ریاست اتاق مشترک ایران و ارمنستان، ریاست اتاق مشترک ایران و قزاقستان، رایزنان بازرگانی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، عضو سازمان همکاریهای شانگهای و کشورهای عربی، نمایندگانی از بخش های دولتی و خصوصی چهره های مشارکت کننده و حاضران در این جلسه را تشکیل دادند.

**
آقای مهدی ضیغمی رییس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صمت، نیز در آیین افتتاحیه این نمایشگاه با بیان اینکه دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا تجلی گر همکاری کشور ها در چارچوب پیمان های منطقه ای است، افزود: این نمایشگاه فرصتی برای تجار و بازرگانان کشورهای مختلف جهت آشنایی هرچه بیشتر ظرفیتهای اقتصادی و تجاری فراهم کرده تا با دیدارهای دو جانبه و چند جانبه همچنین عقد قراردادها و تفاهم نامه های مشترک سطح همکاری های تجاری و اقتصادی خود را گسترش دهند.
ضیغمی با بیان اینکه نمایشگاه اوراسیا به ابتکار ایران در حال برگزاری است، گفت: کشورها با اعزام نمایندگان خود به این نمایشگاه ارزشمند استقبال خوبی از خود نشان دادند.
وی همچنین عصر روز نخست در حاشیه برپایی یک نشست چند جانبه، به خبرنگار ستاد اطلاع رسانی “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” گفت: شاهد سطح بسیار خوبی از مشارکت کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در این نمایشگاه و نشست بودیم.

ضیغمی افزود: پیوستن ایران به اتحادیه تجارت آزاد اوراسیا موجب صفر شدن تعرفه گمرکی حدود ۸۷درصد کالاهای فی مابین خواهد شد.
وی گفت: بدین ترتیب ایران به یک نظام تجارت آزاد خواهد پیوست که اولین تجربه خوب کشورمان در این زمینه محسوب میشود.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، افزود: حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حوزه اوراسیا حدود ۷ میلیارد دلار است که پیش بینی میشود این ظرفیت تا ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد؛ این در شرایطی است که رقم و حجم مالی وارداتی کشورهای اوراسیا، بالغ بر۳۸۰میلیارد دلار است.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران یاد آور شد: ظرفیت ارتباطی میان ایران کشورهای اوراسیا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و هند بالاست بدین ترتیب میتواند به لحاظ زیر ساختی به تولید مشترک در ایران و صادرات کمک کند.
ضیغمی گفت: دولت تمام زیر ساختهای صادرات را فراهم آورده و این رویداد نمایشگاهی خوب با نشستهای جانبی آن فرصت های بیشتر و ارتباطات نزدیکتری فراهم میکند.
وی افزود: در گذشته به دلیل نظام تعرفه ای در برخی از کالا ها، متاسفانه برخی از کالا ها امکان صادرات به روسیه نداشت! بنابر این بالاجبار کالا به سایر کشورهای عضو اتحادیه صادر میکردیم ولی چنین چالشی مانند گذشته وجود ندارد.
وی گفت: باید تعاملات بیشتر شود تا شرکت ها عادت کنند، کالاهای وارداتی برای کشور خود را از کشورهای عضو اوراسیا و ایران تهیه کنند و تجارت در این منطقه به گردش در آید.
معاون وزیر صمت گفت: امکانات پولی و بانکی و لجستیکی در این بین اهمیت دارد از اینرو برخی بانکهای روسیه شعباتی برای تسهیل مبادلات پولی و بانکی تاسیس کرده اند.
وی گفت: استقرار بعضی بانکهای ایران نیز در کنار یکی از بانکهای این کشورها نوید توسعه صادرات برای ایران خواهد داشت؛ تجار میتوانند از این ساختارها استفاده کنند. بدین ترتیب مدیریت صادرات و واردات بهتر خواهد شد.


**
همچنین دکتر علیرضا جعفری رییس هیات مدیره “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” به عنوان مجری برگزار کننده دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا معتقد است: طی این دوره از نمایشگاه اوراسیا شرکتهای مختلفی از کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان در قالب پاویون با غرفه های اختصاصی خود حضور داشتند و از کشورهای قرقیزستان و بلاروس نیز هیات های تجاری برای برگزاری هر چه بهتر و تعاملات سازنده همراهی کردند.
رییس هیات مدیره “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” و مجری برپایی دومین نمایشگاه اوراسیا با بیان اینکه میزگرد های تخصصی و پانل های متنوع با موضوعات گمرک، حمل و نقل و کوریدور سبز، بانک، بیمه و صندوق های ضمانت صادرات، نشست توسعه روابط کشورها بصورت دوجانبه و همچنین نشست تخصصی” مناطق آزاد” در طول برگزاری این نمایشگاه از استقبال خوب و پرشوری برخوردار بود، گفت: برای نشست های تخصصی روزهای دوم و سوم نمایشگاه شرایطی فراهم شد تا تجار و بازرگانان داخلی و خارجی بطور رو در رو و چهره به چهره مسائل خود را مطرح کرده و راهکارهای مناسبی جهت برقراری تعاملات هر چه بهتر ارائه دهند.
دکتر علیرضا جعفری رییس هیات مدیره “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” و مجری برپایی دومین نمایشگاه اوراسیا، گفت: با توجه به گسترش حجم مبادلات و نیاز بازارهای هدف به برقراری ارتباطات بیشتر، پیشنهادی از سوی صاحبان صنایع و شرکتهای میهمان مبنی بر کوتاه شدن فاصله زمانی برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا، مطرح شد و حتی نظر بر این بود که هر دوره از نمایشگاه در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شود که به نظر میرسد این پیشنهاد با موافقت حداکثری مواجه خواهد شد.


رییس هیات مدیره “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” افزود: دور اول این نمایشگاه در سال ۱۴۰۰ برگزار شد و چون دوران سخت  کرونا بود، محدودیت هایی وجود داشت و نمایشگاه در۴۳۰۰ متر مربع فضا تشکیل شد ولی تمامی کشورها حضور داشتند. 
رییس هیات مدیره “شرکت تجارت پارس کارن” گفت: امسال فضای نمایشگاهی نسبت به نمایشگاه قبل (سال۱۴۰۰)، دوبرابر شد و شرکت های مهمتر و بزرگتر  نیز حضور گسترده و چشمگیری داشتند؛ بویژه از صنایع خودروسازی روسیه شرکتهای بزرگ خودرو سازی  “کاماز” و   “لادا” که شناخته شده هستند امسال حضور داشتند؛ در بخش ماشین آلات کشاورزی شرکت های پگاسه اگرو  که ماشین ها و کامیون کشاورزی تولید میکنند همراهی کردند.
دکتر جعفری افزود: از کشور ارمنستان نیز نمایندگانی در قالب یک پاویون با چندین شرکت همراه ما بودند و در تمامی زمینه ها حضور یافتند.
همچنین از روسیه پاویون تاتارستان، نیز شرکت کردند؛ تاتارستان در زمینه نفت و پتروشیمی فعالیت های خوبی دارد.
امسال شرکت های ایرانی  حضور خوبی در نمایشگاه داشتند که میتوان به هلدینگ خلیچ فارس، هلدینگ تدبیر، شرکت نفت سپاهان، هلدینگ شستان، دو شرکت خودرو سازی  سایپا و ایران خودرو با حمایت های بسیار خوب در کنار ما بودند.
“بانک مای و بیزنس بانک “که زیر مجموعه بانک ملی در روسیه شعبات مختلفی دارند غرفه نمایشگاهی داشتند، همچنین هیاتی از بانک ازبوا که بانک بسیار مهمی در روسیه است شرکت کرند. بانک  VTB نیز پاویون داشت.
رییس هیات مدیره “شرکت تجارت پارس کارن” افزود: یکی از نقاط عطف این نمایشگاه را باید برگزاری نشست های اختصاصی حاشیه ای با حضور  وزرا و معاونین وزیر  و نمایندگان تراز اول در سطح کشورها دانست.

***
به گفته آقای عبدالرضا جعفری مدیرعامل “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن”، تعامل میان کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و ایران، تصمیمات جدید پیرامون مسائل گمرکی و مالی و اتفاقات خوب اخیر با امضا موافقتنامه تجارت آزاد که چندی پیش انجام شد، عامل مهم دلگرمی تجار کشورمان برای ادامه راه است و همین باعث حضور و مشارکت بیشتر در چنین نمایشگاه هایی خواهد بود.
مدیر عامل “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن”، افزود: نمایشگاه اوراسیا یک فرصت طلایی و حساس برای ارتباط بیشتر در بخش صادرات و تجارت میان ایران وکشورهای عضو است.
جعفری با بیان اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی از گروه بندی های مهم منطقه و همسایگی کشور ایران است افزود: کشورهای عضو در زمینه ها و ابعاد مختلف اقتصادی تجاری و صنعتی بواسطه منافع مشترک میتوانند همگام شوند.
مدیرعامل “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن”، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو این اتحادیه از جنبه های فرهنگی سیاسی و ژئوپولیتیک اهداف و برنامه های مشترک دارند و استقبال خوب از دومین نمایشگاه اوراسیا این نوید را برای برگزاری هرچه قوی تر و گسترده تر در سالهای آتی خواهد داد.
عبدالرضا جعفری گفت: انگیزه اصلی کشورها در حرکت به سوی آزادسازی تجاری، دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی بالاتر در بستر جهانی است. 
امروزه جهانی­‌شدن سبب باز شدن اقتصادهای ملی در ابعاد داخلی و خارجی خواهد شد.
مدیر عامل “شرکت تجارت پارس کارن” افزود: با توجه به شرایط کشورهای عضو اتحادیه و نیز شرایط ایران به عنوان یکی از اقتصادهای پر قدرت منطقه خاورمیانه، بواسطه داشتن منابع غنی معدنی و طبیعی و همچنین ذخایر فراوان نفت و گاز، توسعه ارتباط ایران و کشورهای عضو به طور قطع موجب ارتقای تجارت منطقه‌ای و جهانی‌شده و کشورهای عضو می‌توانند بازارهای مناسبی در جذب صادرات ایران و تأمین نیازهای وارداتی ایران باشند.
جعفری گفت: در واقع کشورها تلاش می­‌کنند از طریق منطقه­‌گرایی به مزیت رقابتی در بازار جهانی دست یابند تا مسائل تجاری و اقتصادی را در مقیاس منطقه‌­ای حل و فصل کنند.
مدیر عامل ” شرکت تجارت پارس کارن” گام بعدی پس از همگرایی منطقه‌ای، شکستن دیوار مرزها و تشکیل بلوک‌های تجاری با کشورهای هدف است که زمینه‌ساز توسعه روابط تجاری و همگامی با فرایند جهانی‌شدن است و باز شدن اقتصاد کشورها نیز از مزایای آن در مرحله بعد خواهد بود.
موضوع منطقه‌گرایی برای ایران از آنجا اهمیت دارد که سال‌ها تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته است بنابراین با بهره‌گیری از ظرفیت پیوندهای منطقه‌ای و توسعه روابط با کشورهای همسایه، میتواند تحریم‌ها را خنثی کند.

***
بازتاب برگزاری دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران که به همت “شرکت مدیریت تجارت پارس کارن” برنامه ریزی و اجرا شد بگونه ای چشمگیر و موفق بود که “ولادیمیر پوتین رییس جمهور محترم روسیه” در دیدار اخیر خود با رییس جمهور کشورمان، ضمن ابراز خرسندی از افزایش بیست درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه، گفت: “همکارانم از برگزاری نمایشگاه مشترک(نمایشگاه اوراسیا4تا7 دسامبر2023) در تهران خبر دادند” که حاکی از علاقه شدید شرکتهای روسی در برقراری ارتباطات بیشتر اقتصادی و تجاری میان دو کشور است بگونه ای که شرکتهای روسی گفته اند “از اینکه با شرکتهای ایرانی در این نمایشگاه دیدار وگفتگو کردند، خوشحال هستند”.

در پایان شایان ذکر است، طی برگزاری دومین نمایشگاه اوراسیا در تهران، تمامی نشست‌ها و پانل های تخصصی با حضور میهمانان، نمایندگان کشورهای مدعو و مسئولان داخلی و خارجی از استقبال خوبی برخوردار بود و فرصت های ارزنده‌ای برای تعاملات دوجانبه و چندجانبه برقرار شد.
عصر روز اول نمایشگاه (۱۳ آذر) نشست « توسعه روابط اقتصادی با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا، سازمان همکاری شانگ‌های و کشور‌های حاشیه خلیج فارس» برگزار شد.
صبح روز دوم نمایشگاه (۱۴ آذر ماه)، نشست تخصصی «گمرک، حمل و نقل و کریدور سبز» برگزار شد سپس نشست تخصصی «نقش بانک، بیمه و صندوق‌های ضمانت صادرات»برگزار شد.
صبح روز سوم نمایشگاه (۱۵ آذر ۱۴۰۲) نشست « توسعه روابط کشورها به صورت دوجانبه b2b » و سپس نشست تخصصی «مناطق آزاد » برگزار شد.
روز چهارم (پنجشنبه ۱۶ آذر ماه) مراسم اختتامیه نمایشگاه با حضور استاندار تهران و دکتر برادران معاون وزیر صمت برگزار شد و از غرفه‌ها نمونه با اهدای لوح یادبود تجلیل به عمل آمد واز سایر غرفه‌داران نمایشگاه نیز قدردانی شد.

خبرنگار: رضا حسینمردی

آرشیو نمایشگاه های برگزار شده

اخبار و اطلاعیه های نمایشگاه اوراسیا

Tehran to host 2nd EAEU exclusive exhibition
اوراسیا

Введение

Выставка “Евразия” предоставляет прекрасную возможность укрепить коммерческие связи между Ираном и Евразийским экономическим союзом.

ادامه مطلب »
Tehran to host 2nd EAEU exclusive exhibition
نمایشگاه اوراسیا

مقدمه

نمایشگاه اوراسیا، فرصت مغتنم توسعه روابط تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا.

ادامه مطلب »