نمایشگاه اوراسیا

رویداد پیش رو : 13 تا 16 آذر 1402 / 7-4 ,December 2023

نمایشگاه اوراسیا یکی از رویدادها و نمایشگاه‌های مهم بین‌المللی است که با حضور کشورهای ایران، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی برگزار می‌شود. این نمایشگاه به جهت رشد همکاری ایران با کشورهای عضو اوراسیا برگزار می‌شود. اغلب شرکت‌‌های روسی در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، خودروسازی، کشتی‌سازی و تجهیزات و ماشین‌آلات در نمایشگاه اوراسیا شرکت می‌نمایند. پیشرفت در این حوزه‌ها برای روسیه بسیار حائز اهمیت است و این رویداد نیاز واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی را پاسخگو خواهد بود.

ایران در سال 2016 به کمیسیون اقتصادی اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان خود و این اتحادیه اقتصادی را مطرح کرد. در سال 2019 ایران به طور موقت «سه ساله» یک توافقنامه گمرکی با این اتحادیه اقتصادی منعقد نمود تا پس از سه سال، رسما عضو این اتحادیه شود. در حال حاضر بیش از 40 کشور از جمله چین، اندونزی، کره جنوبی، هند، مصر، صربستان و برخی کشورهای حوزه آمریکای لاتین برای فعالیت و عضویت در این اتحادیه اعلام آمادگی نموده‌اند. 

برگزاری اولین نمایشگاه اوراسیا

برای عملیاتی شدن تجارت ایران با پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و آشنا شدن تجار و تولیدکنندگان پنج کشور با تجار و تولیدکنندگان ایرانی، قرار شد اولین نمایشگاه «اختصاصی بین‌المللی اوراسیا» در تهران برگزار شود. با حمایت شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اتاق‌های بازرگانی پنج کشور اوراسیا و همچنین وزارت صنعت، معدن وتجارت ایران، پارس کارن مجری برگزارکننده اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا بود. و در آینده این نمایشگاه به صورت چرخشی در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار گردد.

در این نمایشگاه شرکت‌های مهم صادراتی از پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در قالب پنج پاویون (روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس) همراه با شرکت‌های مهم و صادراتی ایرانی شرکت می‌کنند. نشست‌های تخصصی و B2B همین‌طور اختصاص دو دفتر، یکی در تهران و دیگری در مسکو و ارائه کلیه خدمات و مشاوره‌های تجاری به مدت یک سال ویژه شرکت‌کنندگان، از مهم‌ترین ویژگی‌های عملیاتی این نمایشگاه است.

هدف نمایشگاه اوراسیا

این نمایشگاه دیپلماسی اقتصادی ایران را با اعضای این اتحادیه تقویت می‌کند و در راستای توسعه صادرات غیر نفتی ظرفیت‌های جدیدی را برای فعالان اقتصادی ایران فراهم می‌کند. این نمایشگاه با محصولات و خدمات بسیار، سطح کیفی بالا، ارائه خدمات در سطح جهانی و با شرکت‌کنندگان بین‌المللی در این رویداد تاکنون در اوج بوده است. با این کیفیت برگزاری، هر ساله به تعداد بازدیدکنندگان افزوده می‌شود. 

ایران با عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند با جایگزین کردن ارزهای دیگر به جای دلار در معاملات تاثیر تحریم و وابستگی به دلار را کاهش دهد که تحولی در زمینه کاهش وابستگی دو کشور به دلار تلقی می‌شود.

شرکت تجارت پارس کارن در این نمایشگاه در حوزه اعزام هیئت‌های تجاری و غرفه‌سازی و برگزاری پاویون مشارکت دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

اخبار و اطلاعیه های نمایشگاه اوراسیا