مقالات

درباره قزاقستان

قزاقستان

جمهوری قزاقستان در قلب اوراسیا تنها در سال 1991 در نقشه ژئوپلیتیکی به عنوان یک کشور جداگانه ظاهر شد. ریشه کلمه «قزاق» از زبان ترکی و به معنای چیزی شبیه «آزاد» است. نامی مناسب برای سرزمینی که در گذشته توسط عشایر آزادی خواه آباد شده بود.

این عشایر برای هزاران سال از گله های بزرگ گاو نگهداری می کردند، مراتع و خاک حاصلخیز دامنه کوه ها و دره های رودخانه های منطقه را کشت می کردند. هم جاده تاریخی ابریشم و هم جاده سمور که زمانی خزهای گرانبها را حمل می کردند، از این منطقه می گذشتند و قزاقستان را به پل مهمی برای تجارت و بازرگانی و همچنین برای تبادل فرهنگی بین آسیا و اروپا تبدیل کردند.

 

سرزمین بسیاری از ملیت ها

بسیاری از ملیت های مختلف و افراد با عقاید مختلف در قزاقستان در خانه خود هستند و با یک سرنوشت تاریخی مشترک متحد شده اند. جمهوری قزاقستان برای تنوع سنت ها، میراث فرهنگی و زبان ها ارزش قائل است و مردم قزاقستان به این میراث افتخار می کنند. برای قرن ها، نسل به نسل، قزاقستان تلاش کرده است تا دوستی و مدارا را در میان مردم خود تقویت کند.

در حال حاضر حدود 130 گروه قومی در قزاقستان زندگی می کنند. حدود 66 درصد قزاق ها، 21 درصد روس ها و 13 درصد بقیه اوکراینی ها، ازبک ها، آلمانی ها و تاتارها هستند. ادیان غالب اسلام و مسیحیت هستند.

زبان رسمی قزاقستان قزاقستانی است، اما نسل‌های جوان‌تر به طور فزاینده‌ای سه‌زبانه بزرگ می‌شوند. هر دو زبان قزاقستانی و روسی به عنوان زبان های رسمی توسط دولت و مقامات قزاقستان استفاده می شود. زبان قزاقی به عنوان زبان اجدادی در نظر گرفته می شود، روسی به طور گسترده صحبت می شود و زبان انگلیسی به عنوان زبانی که بیشتر برای برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان خارجی استفاده می شود، در حال افزایش است.

پایتخت قزاقستان آستانه است که بر اساس یک شهرک در سال 1830 به عنوان یک قلعه تأسیس شده است. آستانه – پایتخت این کشور از سال 1997 – یک شهر مدرن جوان و با رشد سریع و پر از چشم اندازهای روشن، فرصت های متنوع و ایده های چشمگیر است.

در سال 1999، در لاپاز پایتخت بولیوی، آستانه در جوایز «شهرهای صلح» یونسکو مورد تقدیر قرار گرفت. آستانه تا حد زیادی به این ادعا پایبند است و به عنوان “شهر نمونه رفاه اجتماعی” در حال ظهور است.

اولین رئیس جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف، قصد دارد آستانه را به عنوان شهری که در آن پروژه های نوآورانه اجرا می شود، معرفی کند. در حال حاضر چیزهای زیادی برای دیدن در پایتخت قزاقستان وجود دارد، از جمله:

Ozeaneum، که گاهی اوقات به عنوان “قطره آب دریا در استپ” شناخته می شود
جوانترین خانه اپرای جهان. بسیاری از افراد مشهور بین المللی، از جمله دیمیتری خوروستوفسکی، در اینجا اجرا کرده اند
بنای یادبود شیشه ای و بتنی “Baiterek” بر فراز آستانه بلند شده است و منظره پانورامایی خیره کننده ای از کل شهر تازه شکل گرفته را ارائه می دهد.
آستانه شهر آینده است، نه تنها به دلیل سبک معماری منحصر به فرد، بلکه به دلیل فضای باز و مهمان نوازش. آستانه پیش از این پذیرای دبیر کل سازمان ملل متحد و پاپ ژان پل دوم بوده است.پایتخت قزاقستان مکانی است که برای بازرگانان و همچنین گردشگران، هنرمندان و ورزشکاران باز است.

 

ستاره ای به نام آلماتی

برخی از شهرهای جهان به دلیل مکان های دیدنی معمولی و فراموش نشدنی شان به وضوح از سایرین متمایز هستند. به عنوان مثال، صرف ذکر سانفرانسیسکو، تصاویری از پل گلدن گیت را تداعی می کند، به همان شکلی که پاریس به طور خودکار برج ایفل را تداعی می کند. برای قزاقستان، شهر آلماتی با دره زیبای مدئو تأثیری ماندگار بر جای می گذارد.

آلماتی همچنین شهری است که با موفقیت مردم از فرهنگ های مختلف را گرد هم می آورد. سنت های شرقی و اروپایی در اینجا از نزدیک در هم تنیده شده اند و ساکنان شهر باز و دوستانه هستند. این شهر دارای استانداردهای خوب زندگی، اقتصاد قوی و امکانات تفریحی با کیفیت بین المللی است.

 

نهمین کشور بزرگ جهان

اگرچه قزاقستان نهمین کشور بزرگ جهان است، اما هنوز برای بسیاری از مردم منطقه ناشناخته ای است. حتی بازدیدکنندگانی که راه طولانی را طی کرده‌اند، هنوز چیزهای جذاب بسیاری را در قزاقستان خواهند یافت: قله‌های کوهستانی پوشیده از برف، فلات‌های وسیع، رودخانه‌های عمیق، بیابان‌های خشک، مزارع پر از گل بی‌پایان و ذخایر جنگلی.

زیبایی قزاقستان بی نظیر است. قله های کوه های تیان شان، تاربگاتای و آلتای که در جنوب، جنوب شرق و غرب کشور قرار دارند، با شکوه برف و یخچال های طبیعی می درخشند. دریای خزر – که گفته می شود بزرگترین دریاچه جهان است – در غرب و استپ ساری آرکا قرار دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *