اخبار

رونمایی از خودروهای وارداتی لادا در نمایشگاه اوراسیا

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری دومین‌ نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از امضای تفاهم‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا در ماه‌های آینده خبر داد.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری دومین‌ نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از امضای تفاهم‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا در ماه‌های آینده خبر داد.

محمدصادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت در نشست خبری دومین نمایشگاه اوراسیا با اشاره به ظرفیت تجارت۳۰ میلیارد دلاری ایران با اوراسیا، گفت: در حال حاضر ایران و اوراسیا در مورد متن و لیست کالاها برای تجارت آزاد به تفاهم رسیدند و به زودی در روسیه، پنج کشور و ایران تفاهم نامه تجارت آزاد را امضا می‌کنند و در صورت تصویب در مجلس از سال بعد اجرا خواهد شد.

محمدصادق قنادزاده در نشست خبری دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا، اظهار کرد: بر اساس این توافق ۸۷ درصد کالاها با تعرفه صفر بین ایران و اوراسیا مبادله خواهد شد. اما همیشه در موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد یک لیست منفی هم هست. در این موافقت‌نامه هم ۱۳ درصد کالاهای ما یا در لیست ممنوعیت واردات است یا تعرفه واردات آن‌ها صفر نخواهد بود که از جمله این کالاها می‌توان به خودرو، صنایع نساجی، محصولات کشاورزی و بخشی از لوازم خانگی اشاره کرد.

قنادزاده ادامه داد: اتحادیه اقتصادی اوراسیا از ۵ کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان تشکیل شده است و این اتحادیه از سال ۲۰۱۵ شکل گرفته که با جمعیت ۱۸۳ میلیون نفری ظرفیت خوبی را برای صادرات ما فراهم خواهد کرد.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا سالانه ۳۸۰ میلیارد دلار واردات دارند که‌ نشان‌ می‌دهد ظرفیت‌های فراوانی برای ایران وجود دارد.

وی بیان داشت: در سال ۱۳۹۵ قرارداد موقت تجارت ترجیحی ایران با این ۵ کشور منعقد شد که در نتیجه آن در سال اول انعقاد قرارداد، صادرات ما به این کشور رشد ۸۰ درصدی داشت.

قنادزاده اظهار داشت: از سال ۹۹ مذاکرات تجارت به اتحادیه اقتصادی آغاز شده است که طی یکی دو ماه آینده ۵ کشور برای ایران سند نهایی تجارت آزاد را امضا خواهند کرد و پس از آن نیز این سند در مجلس کشورها باید به تصویب برسد که پس از تصویب در مجالس کشورها پیش بینی می شود تجارت آزاد ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از ابتدای سال شمسی آینده آغاز می شود.

تعرفه ۸۷ درصد اقلام کالایی صفر می‌شود

قنادزاده با بیان اینکه تعرفه ۸۷ درصد اقلام کالایی صفر می‌شود، تصریح کرد: پیوستن به اتحادیه اوراسیا کمک می‌کند بازارهای بزرگی در اختیار ایران قرار بگیرد و وضعیت رقابتی مناسبی پیدا خواهد شد، بر همین اساس به دنبال فراهم‌کردن زیرساخت‌ها هستیم.

معاون ارتقای کسب‌وکارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه مناسبات سیاسی و اقتصادی خوبی با اعضای اتحادیه اوراسیا داریم، تأکید کرد: مطلع شدن بخش خصوصی از ظرفیت‌ها موجب افزایش مبادلات می‌شود و بر همین اساس در قالب نمایشگاه می‌توانیم به بخش‌های خصوصی و بدنه اقتصادی ایران اطلاع‌رسانی کنیم.

وی با بیان اینکه تجارت با این کشورها در هفت‌ماهه امسال ۹۱۳ میلیون دلار بوده است، گفت: لیست ۱۳ درصدی از کالاها با تعرفه عادی شامل بخشی از صنایع خودرویی، نساجی و کشاورزی می‌شود که توان تولید داخلی آن در کشور وجود دارد.

معاون سازمان توسعه تجارت با تأکید بر اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازار بزرگ پیش روی ایران است، گفت: ایران بیشتر واردکننده مواد اولیه و کالاهای اساسی است، اما برای استفاده از ظرفیت صادراتی کالاهایی با ارزش افزوده بالاتر مانند تکنولوژی، محصولات دارویی و صنایع پیشرفته تجارت آزاد می‌تواند راهگشا باشد.

قنادزاده با بیان اینکه نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا خرداد ۱۴۰۰ برگزار شده است، تصریح کرد: دومین نمایشگاه ۱۳ تا ۱۶ آذر برگزار خواهد شد که در ۱۵۰۰ متر، شرکت‌های بزرگ کشورهای عضو اتحادیه حضور خواهند داشت و بیش از یک هزار متر شرکت‌های ایرانی

به گزارش Car.ir، از صبح امروز نمایشگاه بین المللی اوراسیا با موضوع همکاری های اقتصادی میان ایران و کشورهای اوراسیا (البته برخی کشورهای اوراسیا!) آغاز به کار کرد.

نکته جالب درخصوص این نمایشگاه با موضوع اقتصادی، حضور یک شرکت واردکننده به نام نیکا موتور با 4 محصول وارداتی از لادای روسیه است.

به نظر می رسد که با آزادسازی واردات خودرو و تاکید سیاستگذار به واردات خودروهای اقتصادی، محصولات ارزان قیمت لادای روسیه مورد توجه واردکنندگان قرارگرفته اند و شرکت نیکا موتور با اخذ نمایندگی لادا، هم اکنون درحال معرفی این محصولات در نمایشگاه اوراسیا است.

به نظر می رسد که با آزادسازی واردات خودرو و تاکید سیاستگذار به واردات خودروهای اقتصادی، محصولات ارزان قیمت لادای روسیه مورد توجه واردکنندگان قرارگرفته اند و شرکت نیکا موتور با اخذ نمایندگی لادا، هم اکنون درحال معرفی این محصولات در نمایشگاه اوراسیا است.

لادا وستا کراس (Lada Vesta Cross)

لادا وستا کراس یک استیشن واگن کراس است که در سال 2017 براساس محصول وستا از کمپانی لادا توسعه یافته و به بازار عرضه شده است. لادا وستا کراس از یک موتور 1.8 لیتری یا 1.6 لیتری تنفس طبیعی 16 سوپاپ بهره خواهد برد. گیربکس این خودرو از نوع CVT بوده و نیرو را ضرفا به چرخ های جلو منتقل می کند.

لادا وستا سدان (Lada Vesta)

لادا وستا یک خودروی سدان شهری است که از سال 2015 توسط کمپانی لادا کشور روسیه تولید می شود. این خودرو که براساس پلتفرم B/C لادا تولید شده، یکی از پرفروش ترین و ارزان ترین محصولات بازار روسیه است. این خودرو در نمایشگاه اوراسیا با یک موتور 1.8 لیتری تنفس طبیعی، گیربکس CVT و دیفرانسیل جلو برای عرضه به بازار ایران معرفی شد.

لادا گرانتا (Lada Granta)

لادا گرانتا کوچک ترین و ارزان ترین سدان بازار روسیه است که توسط کمپانی لادا تولید می شود. این خودروی اقتصادی از سال 2011 روی خط تولید لادا قرار گرفته و تغییرات خاصی را در این سال ها تجربه نکرده است. لادا گرانت نیز به عنوان یک محصول اقتصادی و ارزن قیمت در نمایشگاه اوراسیا رونمایی شد. این خودرو مجهز به یک موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی 8 سوپاپ است و از گیربکس 5 دنده دستی بهره می برد. سیستم انتقال قدرت نیز طبیعتا از نوع دیفرانسیل جلو است.

البته به گفته مسئولان غرفه، لادا گرانتا در بازار ایران عرضه نخواهد شد!

قیمت و زمان عرضه محصولات لادا به بازار ایران

هنوز قیمت محصولات لادا مشخص نشده و این کار توسط شورای رقابت انجام خواهد شد. با این حال، شایعات حاکی از قیمت 1.5 الی 2 میلیارد تومان برای خودروی نیوا تراول دارند که عدد بالایی برای یک کراس اور کوچک روسی با گیربکس دستی است!

به گفته مسئولان نیکا موتور، محصولات لادا ابتدا به صورت وارداتی به ایران خواهند آمد و پس از مدتی مونتاژ آن ها در ایران آغاز خواهد شد.

نمایشگاه اوراسیا از امروز (13 آذر) آغاز به کار کرده و تا 16 آذرماه ادامه دار خواهد بود. این نمایشگاه که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود در تاریخ های ذکر شده از ساعت 8 الی 15 پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *