اخبار

حجم مبادلات ایران با اوراسیا؛ 3 میلیارد دلار

مبادله با اوراسیا

در دیدار وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و رئیس گمرک ایران عنوان شد که حجم تجارت ایران و اوراسیا در حال حاضر 3 میلیارد دلار است که قرار است با تفاهم‌نامه‌های امضاءشده به 10 میلیارد دلار برسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در راستای گسترش دیپلماسی دولت جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه‌های منطقه‌ای، امروز دیدار ایلدار علی شِروف، وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و محمد رضوانی‌فر رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در محل گمرک ایران برگزار شد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل 5 کشور روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و ارمنستان است و ایران با اعضای این اتحادیه تفاهم‌نامه‌های سه ساله منعقد کرده است و بر اساس آنچه در این جلسه عنوان شد، قرار است این تفاهم‌نامه‌ها به توافق‌نامه تبدیل شده و از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

در این دیدار رضوانی‌فر رئیس کل گمرک ایران گفت: گرچه تفاهم‌نامه با اوراسیا سه‌ساله است، اما تشریفات تبدیل این تفاهم‌نامه به توافق‌نامه بلندمدت به زودی طی می‌شود و از طریق تصویب در مجلس شورای اسلامی، این توافق‌نامه‌ها را پیگیری می‌کنیم.

به گفته رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، حجم مبادلات ایران با کشورهای اوراسیا سالانه 3.3 میلیارد دلار است که شامل 1.5 میلیارد دلار صادرات ایران به اوراسیا و 1.7 میلیارد دلار واردات از اوراسیا است. وی این نکته را هم گفت: بعد از موافقت‌نامه و ایجاد تسهیل‌گری حجم مبادلات ما با این اتحادیه در سال قبل از رشد 32 درصد برخوردار شد و ما در گمرک هدف‌گذاری کرده‌ایم که حجم مبادلات ما از 3.3 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار افزایش پیدا کند که به نظر من کاملاً امکان‌پذیر است.

رئیس گمرک همچنین گفت: در بخش ترانزیت کالا، 1.8 میلیون تن حجم مبادلات تجاری ما بود که از این میزان یک میلیون تن کالا از مبدأ اوراسیا و از طریق ایران ترانزیت شد و 700 هزار تن کالا از مبدأ ایران به مقصد اوراسیا ترانزیت شده است.

رضوانی‌فر همچنین گفت: در کارگروه تخصصی تلاش می‌کنیم حجم ترانزیت با اوراسیا افزایش یابد، همچنین ترکیب کالاهای ترانزیتی ما با اوراسیا از تنوع خوبی برخوردار است و طیف محصولاتی از صنعت، کشاورزی، ساختمان و پتروشیمی را شامل می‌شود.

وی تأکید کرد: طبق ظرفیت‌ها امکان مبادلات تجاری ما با اوراسیا به 10 میلیارد دلار در سال وجود دارد و ما موافقت‌نامه با 5 کشور اصلی عضو اوراسیا را از مدت‌ها قبل در گمرک داشتیم و سابقه همکاری ما با برخی از این کشورها سابقه 40 تا 50 ساله دارد.

رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: بخش حقوقی و بین‌الملل گمرک تلاش می‌کند با همکاری مجلس شورای اسلامی این تفاهم‌نامه ها را به موافقت‌نامه تبدیل کند. در این نشست همچنین ایلدار علی شِروف وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با موفقیت‌آمیز خواندن دیدار امروز با رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: توافق‌نامه موقت سه ساله ما با ایران امیدواریم در آینده به موافقت‌نامه طولانی‌مدت‌ تبدیل شود و امتیازات بیشتری بین این اتحادیه و ایران در نظر گرفته شود.

وزیر مسئول گمرک اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار امیدواری کرد: مبادلات تجاری بین ایران و این اتحادیه دو برابر شود و موافقت‌نامه تجاری بین دو مجموعه در اسرع وقت تنظیم شود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *