نمایشگاه روپلاستیکا

نشست تخصصی مدیران ارشد صنعت پتروشیمی ایران و روسیه

نشست تخصصی در روس‌پلاست 2023

نشست تخصصی مدیران ارشد صنعت پتروشیمی ایران و روسیه با حضور پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه معتبر، با حضور مرتضی شاه‌میرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران ، کاظم جلالی سفیر کشورمان در روسیه و جمعی از نمایندگان مجلس و پنج شرکت بزرگ پتروشیمی ایران از جمله آریاساسول، مارون، شازند، امیرکبیر و تبریز در کنار سه شرکت خصوصی و جناب آقای دکتر علی‌رضا جعفری رئیس هیئت مدیره شرکت پارس کارن به عنوان مجری برگزارکننده پاویون جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مرتضی شاه‌میرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست تخصصی مدیران ارشد صنعت پتروشیمی ایران و روسیه، با اشاره به برنامه ایران برای جهش صنعت پتروشیمی، نفت و گاز و تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی و پایین دستی این صنعت، از سرمایه‌گذاران روسیه و دیگر کشورها برای سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها دعوت کرد.

مرتضی شاه میرزایی به تجارب ایران در گذر از تحریم‌های ظالمانه آمریکا و غرب اشاره کرد و افزود: با اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری، ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی ایران از ۹۲ میلیون تن به ۱۴۰ میلیون تن ارتقا می‌یابد و پس از آن، در یک برنامه ۶ ساله بعدی، این ظرفیت به ۲۰۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر نفت گفت: ایران با اتکا به تجارب خود در شرایط تحریم و با برخورداری از ظرفیت دسترسی به آب‌های آزاد، بهره‌مندی از یک‌هزار و یک‌صد میلیارد بشکه ذخایر نفت و گاز و پشتوانه نیروی انسانی، کشورهای دوست و متحد خود را در برنامه جهش صنعت پتروشیمی در اولویت همکاری و جذب سرمایه گذاری قرار می‌دهد.

وی خطاب به فعالان انرژی روسیه حاضر در این نشست گفت: در بدو پیروزی انقلاب اسلامی، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران سالانه یک‌ونیم میلیون تن بود که با اتکا به توان و دانش متخصصان خارجی محقق شده بود اما امروز با اتکا به توانمندی متخصصان داخلی، این رقم به ۹۲ میلیون تن در سال افزایش یافته است.

شاه میرزایی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات فنی و مهندسی و تبادل مواد شیمیایی و کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت نفت و پتروشیمی روسیه در شرایط تحریم‌ها علیه این کشور آمادگی دارد.

وی تاکید کرد: ایران در ۴۵ سال شرایط تحریم در صنعت پتروشیمی به خود متکی است و نیازهای خود در زمینه ماشین آلات، سیستم‌های کنترل و سایر نیازمندی‌های فنی و تخصصی را بومی‌سازی کرده است.

در این نشست که جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی دو کشور هم حضور داشتند، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، گفت: بخش‌های دولتی و خصوصی ایران آماده تقویت همکاری‌ها با طرف روس در حوزه‌های فناوری و تکنولوژی و تأمین کالا برای روسیه از طریق ایران هستند.

جلالی افزود: در سال ۲۰۲۲ حجم مبادلات اقتصادی دو کشور به ۵ میلیارد دلار رسید و تا دو سال آینده این رقم به حدود ۸ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *