نمایشگاه اوراسیا

کشورهای منطقه به دومین نمایشگاه‌ بین‌المللی اوراسیا در تهران دعوت شدند

کاظم جلالی و علیرضا جعفری

مسکو- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو در نشستی از شرکت‌ها و سازمان‌های فدراسیون روسیه و همچنین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، سازمان همکاری شانگهای و منطقه خلیج فارس برای شرکت در دومین نمایشگاه بین‌المللی اوراسیا که آذرماه 1402 در تهران گشایش می‌یابد، دعوت کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کاظم جلالی شامگاه چهارشنبه در آیینی که با حضور برخی سفرا، نمایندگان دیپلماتیک و رایزنان تجاری کشورها مستقر در مسکو و رؤسا و مدیران برخی اتحادیه ها و شرکت‌های روسیه در سالن تشریفات سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد، حضور فعالانه شرکت‌ها و سازمان‌های اتحادیه اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای در این نمایشگاه را فرصت مناسبی برای تقویت همکاری‌ها دانست.

در ادامه این نشست که با حضور سفیر عمان در مسکو و مدیرعامل نمایشگاه بین المللی اکسپوسنتر مسکو برگزار شد، سفیر ایران در مسکو با اشاره به اینکه عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای 13 تیرماه 1402 در جلسه سران این سازمان به طور رسمی اعلام می‌شود، به گام‌های ایران برای تجارت آزاد با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نیز درخواست عضویت در گروه بریکس اشاره و از این اقدامات به عنوان گام‌های عملی برای توسعه مناسبات تهران با دیگر کشورهای جهان یاد کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های چهار سال گذشته ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در زمینه لغو تعرفه صادراتی ترجیحی گفت: موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و این اتحادیه در حال طی مراحل نهایی و تصویب در این اتحادیه و نیز مجالس کشورهای عضو است.

جلالی همچنین با اشاره به گام‌های عملی ایران و روسیه برای تکمیل زیرساخت‌های کریدور شمال – جنوب گفت: همه کشورهای منطقه خلیج فارس، شرق و غرب آسیا می‌توانند از ظرفیت‌های ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران در راستای مبادلات تجاری خود بهره گیرند.

وی خاطرنشان کرد: پیام ما صلح و همکاری و تعامل با کشورهای مختلف در راستای شکل دادن فعالیت های بزرگ اقتصادی است که ملت‌های منطقه از آن نفع خواهند برد.

سفیر ایران در مسکو با اشاره به روند رو به رشد مبادلات تجاری ایران و روسیه گفت:‌در سال 2022، حجم مبادلات تجاری دوکشور به حدود پنج میلیارد دلار افزایش یافت که در تاریخ مناسبات دو کشور بی‌سابقه است و اراده رهبران دو کشور، ارتقای مبادلات تجاری به سطوح بالاتر است.

جلالی با اشاره به برگزاری نخستین دوره نمایشگاه تخصصی اوراسیا با شرکت نمایندگانی از پنج کشور در تیرماه 1400، از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای برای حضور فعالانه در دومین دوره این نمایشگاه دعوت کرد.

جزئیات برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی اوراسیا در تهران

مجری دومین نمایشگاه تخصصی و بین المللی اوراسیا نیز در این نشست اعلام کرد: این نمایشگاه با مجوز رسمی از سازمان توسعه تجارت جمهوری اسلامی ایران به مدت چهار روز از 13 تا 16 آذرماه 1402 با هدف توسعه مناسبات تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا در تهران برگزار خواهد شد.

علیرضا جعفری با بیان اینکه این نمایشگاه بین المللی در تقویم رسمی نمایشگاهی ایران قرار دارد، گفت: دومین دوره این نمایشگاه با توجه به رویکرد دولت سیزدهم در زمینه نگاه به کشورهای منطقه و توسعه مناسبات با همسایگان با کیفیت بالاتری نسبت به دوره نخست در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: این نمایشگاه در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنعت خودرو و قطعه‌سازی، محصولات کشاورزی و مواد غذایی، گردشگری، دارو تجهیزات پزشکی، بانک، بیمه و صندوق‌های حمایت، دانش بنیان و فناوری‌های نوین، حمل‌ونقل ریلی، دریایی، جاده‌ای و هوایی،‌ تکنولوژی و صنعت برپا می‌شود.

مجری دومین نمایشگاه تخصصی اوراسیا ادامه داد: در نشست‌های جنبی این نمایشگاه نیز به صورت تخصصی مسائلی همچون توسعه روابط اقتصادی با اوراسیا، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای منطقه خلیج فارس؛‌ گمرک، حمل و نقل و کریدور سبز و نقش بانک و صندوق‌های ضمانت صادرات در توسعه مبادلات تجاری بررسی می‌شود.

جعفری گفت: بررسی نقش دانشگاه‌های کشورها در تجاری سازی علم و مناسبات اقتصادی و نقش گردشگری در روابط فرهنگی میان ملت‌ها از دیگر موضوعات این نمایشگاه بین المللی است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *