اخبار

توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در صنعت پتروشیمی

صنعت پتروشیمی

نمایشگاه بین‌المللی صنعت پتروشیمی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته، فرصتی برای توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در این صنعت است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از مسکو، سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت پتروشیمی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته در روسیه موسوم به «روس‌پلاست» با حضور ۷۴۰ شرکت از روسیه و ۳۱ کشور جهان، امسال در حالی کار خود را آغاز کرد که مجموعه شرکت‌های ایرانی با در اختیار گرفتن بیشترین تعداد غرفه‌ها و عرضه محصولات دانش‌بنیان، حضوری پررنگ در نمایشگاه دارند.

پاویون جمهوری اسلامی ایران در ابن نمایشگاه معتبر، با حضور مرتضی شاه‌میرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، کاظم جلالی سفیر کشورمان در روسیه و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گشایش بافت و محصولات عرضه شده با کیفیت بالا و قیمت رقابتی توانست نظر بازدیدکنندگان و شرکت‌های روسی را به خود جلب کند.

پنج شرکت بزرگ پتروشیمی ایران از جمله آریاساسول، مارون، شازند، امیرکبیر و تبریز در کنار سه شرکت خصوصی فعال در صنایع پائین‌دستی پتروشیمی، محصولاتی دانش‌بنیان و نوآورانه عرضه کرده‌اند.

مرتضی شاه‌میرزایی ، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست تخصصی مدیران ارشد صنعت پتروشیمی ایران و روسیه، با اشاره به برنامه ایران برای جهش صنعت پتروشیمی، نفت و گاز و تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی و پایین دستی این صنعت، از سرمایه‌گذاران روسیه و دیگر کشورها برای سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها دعوت کرد.

مرتضی شاه میرزایی به تجارب ایران در گذر از تحریم‌های ظالمانه آمریکا و غرب اشاره کرد و افزود: با اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری، ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی ایران از ۹۲ میلیون تن به ۱۴۰ میلیون تن ارتقا می‌یابد و پس از آن، در یک برنامه ۶ ساله بعدی، این ظرفیت به ۲۰۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر نفت گفت: ایران با اتکا به تجارب خود در شرایط تحریم و با برخورداری از ظرفیت دسترسی به آب‌های آزاد، بهره مندی از یک هزار و یک‌صد میلیارد بشکه ذخایر نفت و گاز و پشتوانه نیروی انسانی، کشورهای دوست و متحد خود را در برنامه جهش صنعت پتروشیمی در اولویت همکاری و جذب سرمایه‌گذاری قرار می‌دهد.

وی خطاب به فعالان انرژی روسیه حاضر در این نشست گفت: در بدو پیروزی انقلاب اسلامی، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران سالانه یک و نیم میلیون تن بود که با اتکا به توان و دانش متخصصان خارجی محقق شده بود اما امروز با اتکا به توانمندی متخصصان داخلی، این رقم به ۹۲ میلیون تن در سال افزایش یافته است.

شاه میرزایی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات فنی و مهندسی و تبادل مواد شیمیایی و کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت نفت و پتروشیمی روسیه در شرایط تحریم‌ها علیه این کشور آمادگی دارد.

در این نشست که جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی دو کشور هم حضور داشتند، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: بخش‌های دولتی و خصوصی ایران آماده تقویت همکاری‌ها با طرف روس در حوزه‌های فناوری و تکنولوژی و تأمین کالا برای روسیه از طریق ایران هستند.

جلالی افزود: در سال ۲۰۲۲ حجم مبادلات اقتصادی دو کشور به ۵ میلیارد دلار رسید و تا دو سال آینده این رقم به حدود ۸ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

نمایشگاه بین‌المللی روس‌پلاست به مدت سه روز دایر خواهد بود و قرار است بیش از ۱۰ یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت‌های ایرانی و روسی به امضا برسد.


اظهارات:

۱-مرتضی شاه‌میرزایی، معاون وزیرنفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی
۲-سرگئی کامیشان، معاون وزیر انرژی و رئیس انجمن صنایع پتروشیمی روسیه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *