نمایشگاه اوراسیا

همایش اوراسیا به رهبری روسیه در شهر سوچی برگزار شد

همایش اوراسیا

همایش اوراسیا به رهبری روسیه در بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) در سال جاری از 7 تا 9 ژوئن در شهر سوچی برگزار شد. برگزارکننده این همایش بنیاد روسکونگر است.

از جمله رویدادهای سازماندهی‌شده در این همایش می‌توان به نشست شورای بین دولتی اوراسیا، کنگره سوم اوراسیا، دومین مجمع جوانان کشورهای مشترک‌المنافع و اوراسیا، نمایشگاه بین‌المللی «اوراسیا خانه ماست» و نشست شورای CIS اشاره کرد.

میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه گفت: «من مطمئن هستم که تصمیمات اتخاذ شده و ایده‌های جدید توسعه یافته در اینجا کمک قابل توجهی به تعمیق همکاری در منطقه ما خواهد کرد.»

حضور نخست‌وزیران کشورهای روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمستان، تاجیکستان، آذربایجان و کوبا در کنگره اوراسیای شهر روسی با هدف توسعه همکاری‌های بیشتر برگزار شد. سخنرانان درباره اهمیت توسعه پایدار در حوزه انرژی‌های پاک، غلات، انرژی و کاهش تعرفه‌های گمرکی و توسعه سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو‌یه ایراد سخن پرداختند. با توجه به اهمیت روزافزون این اتحادیه اهداف بلندمدتی برای توسعه همکاری‌های چند جانبه با کشورهای عضو ترسیم شد. لازم به ذکر است ایران از مهم‌ترین شرکای این اتحادیه است و نقشی کلیدی پیشبرد اهداف این سازمان ایفا می‌کند.

همچنین سران حاضر، اجرای طرح اقدامات اولویت‌دار مربوط به برخط شدن حمل‌ونقل ریلی باری، اجرای توافق‌نامه استفاده از ناوبری الکترونیکی و ایجاد آژانس رتبه‌بندی مستقل را بررسی کردند. در چهارچوب نشست‌های شورای بین‌ دولتی اوراسیا در قالبی محدود و گسترده که در روزهای 7 تا 8 ژوئن برگزار شد.

توسعه همکاری‌های بین کشورهای اوراسیا در فرآیند تعامل یکپارچه‌سازی، موضوعات دیجیتالی‌‌سازی و عملکرد بازارهای داخلی EAEU مورد بحث قرار گرفت. در نتیجه نشست شورای بین دولتی، چهارده سند به تصویب رساند از جمله توافقی در مورد به رسمیت شناختن متقابل اسناد مدارک تحصیلی در کشورهای عضو.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *