اخبار

چشم انداز مشارکت ایران و روسیه در زمینه نمایشگاهی

ایران در نمایشگاه روس‌بیلد

شرکت‌های ایرانی با حضور پررنگ در بازار ساخت‌و‌ساز روسیه جای برندهای مشهور اروپایی را می‌گیرند.

امروز در مسکو در مرکز نمایشگاهی «اکسپو سنتر» نمایشگاه «هفته ساخت و ساز روسیه 2023» افتتاح شد. رویدادی در مقیاس بزرگ با هدف اجرای پروژه‌های ملی و برنامه‌های دولتی در زمینه نوسازی مسکن، ایجاد یک محیط شهری مدرن و حمایت از ساخت‌وساز مسکن کم طبقه است.

یک رویداد ویژه در این هفته، نمایشگاه تخصصی بین‌المللی ساختمان، مصالح تکمیلی و فناوری با نام Rosbuild2023 است. امسال به جای شرکت‌های اروپایی 120 شرکت از روسیه، جمهوری بلاروس و ترکیه شرکت می کنند. ایران هم مهمان ویژه نمایشگاه است.

برای کشور دوست، غرفه جداگانه‌ای از شرکت‌های ایرانی متخصص در تولید انواع مصالح ساختمانی و تکمیلی تشکیل شده است که روس‌ها را با محصولات و فناوری‌های خود که از نظر کیفیت چیزی از برندهای معروف اروپایی کم ندارند، آشنا می‌کند.

موضوع همکاری شرکت‌های روسیه و ایرانی در شرایط جدید اقتصادی بیش از پیش مطرح است. جناب آقای کاظم جلالی، سفیرفوق‌العاده و تام الاختیار ایران در روسیه در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک در این خصوص گفت که با خروج فروشگاه‌های بزرگ زنجیره ای مثل IKEA و OBI از بازار روسیه در سال 2022 ایران پیشقدم شده و برنامه ای دارد که جای شرکت های غربی را در بازار روسیه کامل بگیرد: «ما ظرفیت‌های خوبی از لحاظ فروشگاه‌های زنجیره‌ای در داخل ایران داریم و برخی از این شرکت‌های بزرگ ما با روس ها در حال رایزنی هستند تا ما بتوانیم این خلا را در بازار روسیه جبران کنیم. ما افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای (مصالح فروشی) با محصولات ایرانی علاوه بر مسکو بلکه در سایر شهرهای بزرگ روسیه را برنامه‌ریزی کردیم.»

آقای بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران نیز در گفت‌وگو با اسپوتنیک تاکید کرد که برای گسترش عرضه کالاهای ایرانی در سراسر روسیه با اتاق بازرگانی روسیه قرارداد ویژه‌ای امضا شده و توافق‌های اولیه برای افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایرانی نیز حاصل گردیده است.

ویالکین الکسی
ویالکین الکسی، رییس اکسپو سنتر

در غرفه جمهوری اسلامی ایران شرکت بین المللی «آذرخش» تولیدکننده آجر نمای نسوز، طیف وسیعی از این نوع مصالح ساختمانی را برای تاسیسات صنعتی و همچنین ساخت‌وسازهای غیرصنعتی ارائه داده است. شرکت «سنگ مارماران» که در زمینه فرآوری سنگ مرمر و تولید محصولات مختلف از انواع گرانیت، تراورتن و همچنین «اونیکس ایرانی» (سفید، سفید طلایی، سبز، صورتی و غیره) تخصص دارد، محصولات باکیفیت ساخته شده از این سنگ‌ها را به نمایش گذاشته است. شرکت «آجر نماچین و ایران گرانیت» و تعدادی دیگر از شرکت‌ها، آجر کاشی برای نما که یکی از بادوام‌ترین مصالح امروزی است و همچنین آجر دست‌ساز را ارائه می‌کنند. لوله و اتصالات پلی پروپیلن و محصولات پی وی سی در غرفه «پلیمر کویر یزد» ارائه می‌شود. شرکت «پلیمر گلپایگان» و صنایع توسعه ساختمان «آروشا» نیز به صورت تخصصی در زمینه تولید لوله و اتصالات ساختمانی و صنعتی فعالیت می‌کنند.

آلکسی گریگوریویچ ویالکین، مدیر کل اکسپوسنتر نیز امروز در مراسم افتتاحیه غرفه ایران حضور داشت. وی در گفت‌وگو با اسپوتنیک ایران از چشم‌انداز مشارکت روسیه و ایران در زمینه نمایشگاهی و علاقه‌مندی تولیدکنندگان ایرانی به بازار روسیه ابراز خشنودی کرد: «برای نخستین بار در «هفته ساخت وساز روسیه»، ایران به صورت «غرفه متمرکز» شرکت کرد. حضور این تعداد شرکت ایرانی، نتیجه فعالیت‌ها و ماموریت تجاری مثبت اتاق بازرگانی و صنایع روسیه بود که در نوامبر 2022 انجام شد. جلسات متعدد از جمله با اپراتورهای ایرانی نمایشگاهی، منجر به رشد 12 برابری تعداد شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های مختلف تخصصی بزرگ در مسکو شد. علاقه ایرانی‌ها به بازار روسیه بسیار چشمگیر است، چرا که ایرانی‌ها پس از خروج تعدادی از شرکت‌های خارجی از بازار روسیه فرصت‌های بزرگی را پیش روی خود دیدند».

وی در پایان گفت: «هرچه سریع‌تر شرکت‌های ایرانی با کمک شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی مانند Rosbuild-2023 بر پیچیدگی‌های بازار روسیه تسلط یابند، فعالیت تجاری آن‌ها با روسیه موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. علاوه بر این، اکسپوسنتر در سال گذشته یک قرارداد همکاری با شرکت نمایشگاه‌های ملی ایران منعقد کرد که فرصت‌هایی برای سازماندهی و مشارکت شرکت‌های روسی در نمایشگاه‌های تخصصی ایران برای معرفی محصولات ما را فراهم می‌کند».

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *