مقالات

7 عامل جذب بازدیدکننده در نمایشگاه – ایده مهم‌تر است یا بودجه؟

7 راه جذب بازدیدکننده

حضور در هر نمایشگاهی این فرصت بی‌نظیر را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد تا بی‌واسطه و به طور مستقیم با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند. اما چه عاملی سبب می‌شود تا حاضران در نمایشگاه به سمت غرفه شما جذب شوند؟ جوابش می‌تواند طولانی باشد اما در این فرصت سعی می‌کنیم به طور کلی مروری داشته باشیم به عوامل مهم جذب بازدیدکننده در نمایشگاه. در فرصت‌های بعدی درباره هرکدام از این عوامل به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

1- هزینه کردن متناسب با بودجه مشخص‌شده

بگذارید از بخش مهم ماجرا شروع کنیم؛ طبیعتا صرف کردن هزینه از دغدغه‌های اصلی مدیران شرکت‌ها است. شاید در ابتدا گمان کنید که هرچه بیشتر هزینه کنید مخاطب بیشتری هم خواهید داشت، اما لزوما این‌طور نیست. شاید از ابزارها و وسایل و دکور غرفه‌تان تنها یک‌بار استفاده کنید، در نتیجه احتیاج نیست که بابت آن هزینه گزافی بپردازید. موضوع مهم شکل و شمایل شیک و متناسب با برند شماست، که می‌تواند با صرف هزینه کم به انجام برسد.

موضوع مهم نجوه تقسیم بودجه‌تان است؛ اولویت‌ها را مشخص کنید و امکانات مختلفی که می‌توانید در راستای پربازدید شدن غرفه ارائه کنید در نظر بگیرید تا بیشترین میزان جذب مخاطب را داشته باشید. غرفه بزرگ‌تر گاهی ممکن است نتیجه برعکس در پی داشته باشد، چرا که غرفه بزرگ‌تر فضای بیشتری در اختیار شما می‌گذارد و رسیدگی و چینش آن می‌تواند برای شما چالش بزرگی درست کند.

2- دکوراسیون غرفه

شکل ظاهری غرفه شما احتمالا اولین چیزی است که توجه بازدیدکننده را به خود جلب می‌کند و از طرف دیگر هم نحوه حضور شما در نمایشگاه مانند ویترین شرکت شماست؛ همین دو موضوع کافی است برای درک اهمیت این عامل تاثیرگذار. در طراحی غرفه باید دقت داشته باشید که به طور مشخص هدفتان از شرکت در این نمایشگاه برای بازدیدکننده روشن باشد. ضمن این‌که بازدیدکننده باید بتواند در همان برخورد و نگاه اول تشخیص دهد با چه شرکتی سروکار دارد. استفاده صحیح و به‌جا از بنر و تابلو و نشان‌ها، هوشمندی شما را می‌رساند.

جذب بازدیدکننده در نمایشگاه
غرفه نمایشگاهی

3- بهره‌گیری از لوگو و نام محصول شناخته‌شده

یادتان باشد که شما می‌خواهید گام‌های بازدیدکننده‌ را به سمت غرفه خود بکشانید؛ همان‌طور که دیدن چهره یک آشنا می‌تواند برای شما جالب باشد، دیدن نام محصول و نشان معروف هم باعث جذب بازدیدکننده در نمایشگاه شود. پس از حضور مخاطب این فرصت را خواهید داشت تا درباره خدمات و محصولات دیگر با بازدیدکننده صحبت کنید.

4- انتخاب رنگ و عناصر بصری و شنیداری

ما پیش‌تر درباره اهمیت انتخاب صحیح رنگ و معانی رنگ‌های مختلف صحبت کردیم. در کنار آن، می‌توانید از نورپردازی هماهنگ با غرفه‌تان و همچنین از موسیقی برای جلب توجه استفاده کنید. یک نکته کاربردی: در بررسی تمامی عواملی که ذکر می‌شود، از دید مخاطب به غرفه‌تان نگاه کنید. تنها به نوشتن ایده‌ها روی کاغذ اکتفا نکنید؛ مسیر در ورودی تا غرفه را بپیمایید و با توجه به آن، از عناصر مختلفی نظیر موسیقی و رنگ و نور بهره ببرید. و یادتان باشد که عکس بیشتر از نوشته توجه را جلب می‌کند.

5- هدیه تبلیغاتی

هیچ‌کس از کادو گرفتن بدش نمی‌آید. هدیه‌های تبلیغاتی هم نام شما را در ذهن مخاطب ثبت می‌کند و هم ارتباط نزدیک‌تری با او برقرار می‌سازد. توجه داشته باشید که ارزش مادی این هدیه‌ها چندان مطرح نیست، نکته اصلی در نظر گرفتن چنین هدیه‌ای برای مخاطب شماست. برای انتخاب هدیه مناسب هم دو ویژگی کوچک بودن و جذابیت ظاهری را در نظر بگیرید. اگر جذب بازدیدکننده در نمایشگاه برایتان مهم است این هزینه کم را در نظر بگیرید.

اطلاع‌رسانی نمایشگاه
اطلاع‌رسانی نمایشگاه

6- اطلاع‌رسانی درست

این روزها با وجود ابزارها و امکانات مختلف اطلاع‌رسانی، این عامل نه‌تنها کم‌رنگ نشده که اهمیتی دوچندان پیدا کرده است. راه‌های بسیاری برای آگاهی دادن به مخاطبان وجود دارد و این شما هستید که تعیین می‌کنید میزان اطلاع‌رسانی چقدر باشد. ارائه اطلاعات از طریق ایمیل، وبسایت شرکت، رسانه‌های اجتماعی و … به خوبی امکان‌پذیر است.

7- میزبانی

کارمندانی که در غرفه حضور دارند باید کاملا حرفه‌ای عمل کنند. با زبان بدن آشنا باشند و بدانند چطور باید با رفتار و گفتار خود بازدیدکننده را به طرف خود بکشانند. این افراد را با دقت انتخاب کنید و به سادگی از این موضوع رد نشوید. ضمنا پیشنهاد می‌شود از لباسی یکدست برای پوشش کارمندان استفاده کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *